everlane-hedvábné tričko-113-d111168.jpg

Fotografie: Bryan Gardner

Lidé mají tendenci věřit, že jemné látky jako hedvábí a kašmíru je třeba dopravit do čistírny. Ale můžete se starat o své smyslné hedvábné předměty doma, stejně jako s jemnou vlnou. David Whitehurst, majitel oceněných čističů šampionů v Birminghamu v Alabamě, nám dává tipy, aby tyto elegantní sponky vypadaly dobře s malým TLC doma. Pro více informací o tkaninách se podívejte na jeho blog.

 

Vždy ověřte odolnost vůči barvám

Bohužel, hedvábně mizí. Otestujte svůj oděv na barvivost před praním. Nalepte nenápadnou plochu, jako vnitřní švy, vlhkou čistou látkou nebo špičkou q. Pokud dojde k vykrvení barev, odeberte oblečení do čisticích prostředků. Jasné, tmavé a vzorované položky jsou také nejlépe ponechány odborníkům. “Jsou pravděpodobně mírnější, když umyjí doma ve srovnání s chemickým čištěním,” říká Whitehurst.  

 

Jděte jemně s pracím prostředkem

Hedvábí je bílkovina, která je hodně podobná vašim vlasům, a tak ošetřete tkaninu, jako byste vaše zámky – což by znamenalo, že by neměly být drsné detergenty. Whitehurst doporučuje používat jemný šampon jako je slonovina nebo jemný prací prostředek, jako je Woolite.

 

Jak umýt hedvábí doma

Dejte si kluk rukavice-hedvábí vyžadují jemnou péči. Vy umět hodí halenku v jemném pracím cyklu, ale Whitehurst říká, že je nejlepší umýt tyto sametově měkké předměty po jednom v umyvadle. Naplňte své umyvadlo chladnou nebo studenou vodou, abyste pomohli udržet barvu. Přidejte jemný prací prostředek. Umístěte oděv do vody, promíchejte a nechte ji sedět jen pár minut. “Silk uvolňuje špínu rychle, takže proces nebude trvat dlouho,” říká. Potom vypusťte mýdlovou směs a opláchněte.

 

Nejlepší způsob, jak uschnout hedvábí

Nikdy nehněte si hedvábné předměty – a nikdy je nenechávejte v sušičce, varuje Whitehurst. Chcete-li odstranit přebytečnou vodu, umístěte vlhký oděv na bílý bavlněný ručník. Sklopte ručník a opatrně jej potažte. Pak pomocí polstrovaného závěsu zavěste halenku nebo se oblékajte přes vanu, aby odkapával. Proces sušení by neměl trvat déle než hodinu. Upozornění: Nepokládejte předměty na slunce – to urychluje blednutí.

 

Jak zacházet s skvrnami

S hedvábím, přeskakujte místo ošetření a místo toho umyjte celý oděv. DIY mírný roztok zabarvení: Mix dvě šálky vlažné vody se dvěma lžícemi citronové šťávy nebo bílého octa. “Tento recept je zvláště vhodný pro deodoranty a skvrny potu,” říká Whitehurst. Zkouška odolnosti barev. Jakmile jste v průsmyku, vyplňte čistou sprejovou lahvičku se směsí a naneste na skvrnu. Použijte houbičku nebo zdvojnásobte látku a opatrně zpracujte směs do oblasti. “Klíčem je být jemný, tření může poškodit vlákna,” říká. Po ošetření místa dodržujte pokyny pro mytí výše.

 

[LAUNDRY: Máme Váš konečný průvodce péče o tkaniny]

 

Jak se zbavit vrásek 

Zatímco kouření může být trochu složité, Whitehurst ji upřednostňuje na žehlení hedvábí. Budete také chtít zajistit, aby váš parník byl vyroben pro jemné tkaniny, jako je štětec Rowenta Ultrasteam Garment. Pokud musíte stisknout, otočte oděv (měl by být vždy mírně vlhký) dovnitř a zvolte nízké nastavení. Použijte vařič na suchém oděvu a dbejte na to, aby nedošlo k příliš horké teplotě. Pokud parník kapání a zanechá vodní skvrnu, položte jej do studené vody a nechte ji uschnout. Místo by mělo zmizet. 

 

Co říci čističům

Vždy ukažte skvrny, když si hodíte hedvábný oděv na čistírny, říká Whitehurst. Dejte jim vědět o všech řešeních domů, které jste zkoušeli, protože to by mohlo ovlivnit výsledek. Máte-li problém s barevností, dejte jim také hlavu.

 

Jak ukládat hedvábí

Pro každodenní skladování zavěste hedvábné předměty ve skříni na fuzzy závěsy, abyste zabránili sklouzání hedvábných předmětů. Použijte širokou tyč pro zavěšení kalhot přes nohy nebo závěs na spodní část lemu. Pro dlouhodobější skladování nezapomínejte, že moři mají rád svátek na přírodních vláknech, jako je hedvábí a vlna, a proto vždy čistěte oblečení před tím, než je odložíte na období.

 

Od hedvábných košil až po další – uvidíte, jak uspořádat svůj skříň, aby každý kus leskl: