Grappa nebo “italská ohniště” byla původně vyrobena v městečku Bassano del Grappa v italském regionu Veneto a tam se dostalo svého jména. Dnes vyrábějí palírny po celém světě.

 

Zatímco brandy je destilované víno a whisky je v podstatě destilované pivo, Grappa je destilát, — semena, kůže a stonky hroznů, které zbyly v lisování během procesu výroby vín (proto, proč kompostovat, když můžete z chleba zbytky?). Původně bylo levné, aby se zemědělci teplý v chladných zimách severní Itálie. Farmáři by to ráno dali do espresso! Bylo to také docela rustikální; silná grappa by určitě mohla vyrůst na vlasu.

hroznová vývar-0315

Velký odpadkový koš.

Ale v sedmdesátých letech minulého století jedna neohrožená, vášnivá dáma s pravým DIY duchem jednorázově převrátila skript na grappu a její pověst. Giannola Nonino a její manžel, Benito, byli posedlí povznášejícím grappem k něčemu lahodnému, hladkému a elegantnímu – vhodnější k usrkávání po večeři než k chutí z baňky ve stodole. Udělali to tím, že si koupili jen nejlepší a nejčerstvější vývar od nejlepších vinařů v regionu – a zatímco většina grappa byla vyrobena ze směsi trosky ze všech různých hroznů, Noninos se snažil vyrobit jeden z jedné odrůdy hroznů, Picolit . To byl revoluční koncept a výsledek byl vznešený!

 

Nicméně, když Giannola přivede tuto jemnou grappu na večírky, nadšeni, že sdílí, lidé to neměli – grappa byla považována za příliš nízkou.

 

Takže Giannola dělala to, co by nějaký vytrvalý podnikatel udělal – dala mu to makeover a marketingový push push! Nejprve dala grappu do rozkošných lékárniček s postříbřenými zátkami, které našla u místního chemik. Potom ručně vázala etikety kolem krku každé láhve s přízí pro osobní dotek a cenila si ji kolem úrovně jemného sladového skla. Konečně si ji osobně vzala do restaurací a obchodů s vínem po celé Itálii a nalila si ji pro lidi a vyprávěla její příběh. Vytvořila hnutí. Poté, co ostatní pěstitelé a vinaři uvědomili, že je zapotřebí udělat peníze, následovali ve svých stopách a začali tak období moderní grappy!

grappa-sklo-0315

Nyní, když máte skvělý příběh, který můžete sdílet u ohně, prozkoumejte naše možnosti grappa, že? Pít to čisté nebo mírně chlazené, z jemné malé tulipánové sklo grappa. Zde jsou některé z mých oblíbených:

 

Nonino ‘Ue Vitigni Bianchi’ Grappa

Pokud jste inspirováni příběhem Giannola Nonino a umíráte, že vyzkoušíte nějakou grappu z její rodiny, tato grappa je sladká a svěží s květinovými poznámkami a ozvěnou hruškové příchuti.

Ceretto Zonchera Grappa

Jedná se o oblast Piedmont, vyrobené z hroznů Nebbiolo, jak je široce dostupné ve státě. Jedna chuť Vás dopraví přímo do alpské vily. Pij to jako digestif po vydatné fondue!

Po ‘di Poli Moscato Grappa

Pokud vás zaujme velmi jemná vůně pomerančových květů a slabý polibek medu, zamilujete se do tohoto nektaru od jednoho z nejslavnějších italských producentů grappa, vyrobeného z hroznů Moscato, .

Berta Grappa di Barbera

Z Piedmontu v Itálii rodina Berta byla po desetiletí v destilační bizině. Tato grappa je vyrobena ze 100 procent hroznů Barbera. Je velmi bohatá na chuť s esencí třešní a vanilky.

 

Kredit navíc: Pokud objevíte lásku k grappě a chcete si prohlédnout další exotické destiláty, existuje mnoho možností. Calvados, z Normandie ve Francii, je destilován z jablečného vína. Dejte Slivowitzovi šanci – je to chorvatský likér destilovaný ze švestek. A můj osobní favorit: Eau de Vie z Rakouska, který je destilován z ovoce a pochází v takových lahodných odrůdách jako raspeberry, hruška, třešeň a meruňka. 

 

Fotografie od Matt Rogers a Carsten Tolkmit.